ITT Cannon, LLC MS3470L22-55SZ
MS3470L22-55SZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3470L22-55SZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3470L22-55SZ.pdf
Availability of MS3470L22-55SZ
QUANTITY
MS3470L22-55SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470L22-55SZ
Internal Part NumberEIS-MS3470L22-55SZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II, PV
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470L22-55SZ
Related LinksMS3470L, MS3470L22-55SZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3470L22-55SZ Details Description
Related parts for MS3470L22-55SZ
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
HEADER 7POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES 110 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS SKT datasheet.pdf