TE Connectivity Deutsch Connectors MS3470L24-19S
MS3470L24-19S picture photo
Mfg. Part Number
MS3470L24-19S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
MS3470L24-19S.pdf
Availability of MS3470L24-19S
QUANTITY
MS3470L24-19S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470L24-19S
Internal Part NumberEIS-MS3470L24-19S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470L24-19S
Related LinksMS3470, MS3470L24-19S Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3470L24-19S Details Description
Related parts for MS3470L24-19S
CONN EDGECARD 50POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC SIMPLEX datasheet.pdf
CAP CER 3.5PF 100V P2H 0805 datasheet.pdf