TE Connectivity Deutsch Connectors MS3470L24-19SW-LC
MS3470L24-19SW-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3470L24-19SW-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT
Datasheet Download
MS3470L24-19SW-LC.pdf
Availability of MS3470L24-19SW-LC
QUANTITY
MS3470L24-19SW-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470L24-19SW-LC
Internal Part NumberEIS-MS3470L24-19SW-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470L24-19SW-LC
Related LinksMS3470L2, MS3470L24-19SW-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3470L24-19SW-LC Details Description
Related parts for MS3470L24-19SW-LC
IC EEPROM 64KBIT 150NS 28SOIC datasheet.pdf
CAP KEYSWITCH RECTANGULAR RED datasheet.pdf
IC CTRLR VRM8.5 PWM DUAL 28-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1UF 4V X5R 0402 datasheet.pdf
KIT EVAL ADC FIFO DUAL-CH USB HS datasheet.pdf
IC FPGA 583 I/O 900BGA datasheet.pdf
AM60026-28 BEARING datasheet.pdf
SENSOR HAND TYPE 20MM PNP 472MM datasheet.pdf