TE Connectivity Deutsch Connectors MS3470L24-19SY
MS3470L24-19SY picture photo
Mfg. Part Number
MS3470L24-19SY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
MS3470L24-19SY.pdf
Availability of MS3470L24-19SY
QUANTITY
MS3470L24-19SY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470L24-19SY
Internal Part NumberEIS-MS3470L24-19SY
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470L24-19SY
Related LinksMS3470L, MS3470L24-19SY Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3470L24-19SY Details Description
Related parts for MS3470L24-19SY
CONN HEADR 10POS VERT LATCH 15AU datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 216POS .050" SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 5A SYNC 8HSOP datasheet.pdf