TE Connectivity Deutsch Connectors MS3470L24-31SY
MS3470L24-31SY picture photo
Mfg. Part Number
MS3470L24-31SY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 31POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
MS3470L24-31SY.pdf
Availability of MS3470L24-31SY
QUANTITY
MS3470L24-31SY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470L24-31SY
Internal Part NumberEIS-MS3470L24-31SY
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions31
Shell Size - Insert24-31
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470L24-31SY
Related LinksMS3470L, MS3470L24-31SY Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3470L24-31SY Details Description
Related parts for MS3470L24-31SY
CBL RIBN 50COND TWIST-PAIR 5' datasheet.pdf
FUSE GLASS 32MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SAMPLING 28-CDIP datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SO datasheet.pdf
SCREWDRIVER SET TORX W/POUCH 8PC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
LED PLCC4 3528 RGB TOP VW CLR datasheet.pdf
8P, RAST 5 TAB HEADER, THV datasheet.pdf
LIGHT PIPE RA .500" 3MM ROUND datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRGHT datasheet.pdf