TE Connectivity Deutsch Connectors MS3470L24-61SW
MS3470L24-61SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3470L24-61SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
MS3470L24-61SW.pdf
Availability of MS3470L24-61SW
QUANTITY
MS3470L24-61SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470L24-61SW
Internal Part NumberEIS-MS3470L24-61SW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470L24-61SW
Related LinksMS3470L, MS3470L24-61SW Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3470L24-61SW Details Description
Related parts for MS3470L24-61SW
CAP ALUM 2200UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CBL RIBN 15COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWY .100 14POS R/A datasheet.pdf
RES CHAS MNT 180 OHM 5% 400W datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 9VIN 5VOUT 1W datasheet.pdf
RES 110 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 240MA 1.37 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf