TE Connectivity Deutsch Connectors MS3470L24-61SW
MS3470L24-61SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3470L24-61SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
MS3470L24-61SW.pdf
Availability of MS3470L24-61SW
QUANTITY
MS3470L24-61SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470L24-61SW
Internal Part NumberEIS-MS3470L24-61SW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470L24-61SW
Related LinksMS3470L, MS3470L24-61SW Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3470L24-61SW Details Description
Related parts for MS3470L24-61SW
DIODE ARRAY GP 300V 10A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 3.32KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 69.4VC P600 datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 23.8VC DO204AC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V MP-25ZP/TO-263 datasheet.pdf
RES 432 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 5-HRP datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 30POS datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT PIN datasheet.pdf