TE Connectivity Deutsch Connectors MS3470W14-12AX
MS3470W14-12AX picture photo
Mfg. Part Number
MS3470W14-12AX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN
Datasheet Download
MS3470W14-12AX.pdf
Availability of MS3470W14-12AX
QUANTITY
MS3470W14-12AX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470W14-12AX
Internal Part NumberEIS-MS3470W14-12AX
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (4), 20 (8)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470W14-12AX
Related LinksMS3470W, MS3470W14-12AX Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3470W14-12AX Details Description
Related parts for MS3470W14-12AX
ADAPTER PROGRAMMER 68-PLCC datasheet.pdf
IC DAC 12BIT W/AMP W/BUFF 24CDIP datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 8-SOIC datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
POT 2K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
5M CABLE SD3 W/CONFIG PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
LED WHITE DIFF 5MM SQUARE T/H datasheet.pdf
DIODE HYPERFAST 15A D2PAK datasheet.pdf