TE Connectivity Deutsch Connectors MS3470W14-18PW-LC
MS3470W14-18PW-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3470W14-18PW-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN
Datasheet Download
MS3470W14-18PW-LC.pdf
Availability of MS3470W14-18PW-LC
QUANTITY
MS3470W14-18PW-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470W14-18PW-LC
Internal Part NumberEIS-MS3470W14-18PW-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470W14-18PW-LC
Related LinksMS3470W1, MS3470W14-18PW-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3470W14-18PW-LC Details Description
Related parts for MS3470W14-18PW-LC
SWITCH ROTARY MIL SP 12POS W/MNT datasheet.pdf
IC OPAMP 210MHZ R-TO-R 8-SOIC datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SWITCH LP TSOP6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 3W datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZB6 datasheet.pdf
2.5 SIGNAL D/LOCK CAP HSG 8P datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.11UF RADIAL datasheet.pdf