TE Connectivity Deutsch Connectors MS3470W14-18PW-LC
MS3470W14-18PW-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3470W14-18PW-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN
Datasheet Download
MS3470W14-18PW-LC.pdf
Availability of MS3470W14-18PW-LC
QUANTITY
MS3470W14-18PW-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470W14-18PW-LC
Internal Part NumberEIS-MS3470W14-18PW-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470W14-18PW-LC
Related LinksMS3470W1, MS3470W14-18PW-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3470W14-18PW-LC Details Description
Related parts for MS3470W14-18PW-LC
TRIMMER 250 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 2A 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V 1111 datasheet.pdf
CAP MICA 910PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 300MA 500 MOHM datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
CAP FILM 0.0027UF 5% 2000VDC AXI datasheet.pdf