TE Connectivity Deutsch Connectors MS3470W14-18PW
MS3470W14-18PW picture photo
Mfg. Part Number
MS3470W14-18PW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
MS3470W14-18PW.pdf
Availability of MS3470W14-18PW
QUANTITY
MS3470W14-18PW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470W14-18PW
Internal Part NumberEIS-MS3470W14-18PW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470W14-18PW
Related LinksMS3470W, MS3470W14-18PW Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3470W14-18PW Details Description
Related parts for MS3470W14-18PW
IC SUPERVISOR SWITCH OVER 8TSSOP datasheet.pdf
LED RGB CLEAR 0606 SMD datasheet.pdf
THERMOELECT ASSY DIRECT AIR 1.8A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
PIN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 220V datasheet.pdf
RES 523K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
EXPANSION RACK CABLE datasheet.pdf
CAP FILM 18NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf