TE Connectivity Deutsch Connectors MS3470W14-18PX
MS3470W14-18PX picture photo
Mfg. Part Number
MS3470W14-18PX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
MS3470W14-18PX.pdf
Availability of MS3470W14-18PX
QUANTITY
MS3470W14-18PX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470W14-18PX
Internal Part NumberEIS-MS3470W14-18PX
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470W14-18PX
Related LinksMS3470W, MS3470W14-18PX Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3470W14-18PX Details Description
Related parts for MS3470W14-18PX
MOSFET N-CH 100V 28A D2PAK datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 150MW EMD2 datasheet.pdf
THERMOSTAT 60 DEG C NC FASTON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 2W SMBJ datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD datasheet.pdf
RES SMD 0.015 OHM 1% 2W 3637 datasheet.pdf