TE Connectivity Deutsch Connectors MS3470W14-18PY
MS3470W14-18PY picture photo
Mfg. Part Number
MS3470W14-18PY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
MS3470W14-18PY.pdf
Availability of MS3470W14-18PY
QUANTITY
MS3470W14-18PY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470W14-18PY
Internal Part NumberEIS-MS3470W14-18PY
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470W14-18PY
Related LinksMS3470W, MS3470W14-18PY Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3470W14-18PY Details Description
Related parts for MS3470W14-18PY
IC AMP HBT SIGE 5000MHZ SOT-86 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 680 OHM 16DIP datasheet.pdf
IDE4K 1.8" FLASH DISK 512MB datasheet.pdf
IGBT 600V 23A 75W TO3PF datasheet.pdf
CONN HEADER 96POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 20W D2PAK datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 2.5A 56 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 3W datasheet.pdf