Amphenol Aerospace Operations MS3470W14-5BZ
MS3470W14-5BZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3470W14-5BZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 5POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
MS3470W14-5BZ.pdf
Availability of MS3470W14-5BZ
QUANTITY
MS3470W14-5BZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470W14-5BZ
Internal Part NumberEIS-MS3470W14-5BZ
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions5
Shell Size - Insert14-5
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470W14-5BZ
Related LinksMS3470, MS3470W14-5BZ Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3470W14-5BZ Details Description
Related parts for MS3470W14-5BZ
Crystal 12.2880MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A 3V datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 768K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS 7/16 5V 12" datasheet.pdf
10PC FILTER KIT datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS RK1 1.4A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 5A 125V datasheet.pdf