TE Connectivity Deutsch Connectors MS3470W16-26BY
MS3470W16-26BY picture photo
Mfg. Part Number
MS3470W16-26BY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT
Datasheet Download
MS3470W16-26BY.pdf
Availability of MS3470W16-26BY
QUANTITY
MS3470W16-26BY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470W16-26BY
Internal Part NumberEIS-MS3470W16-26BY
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470W16-26BY
Related LinksMS3470W, MS3470W16-26BY Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3470W16-26BY Details Description
Related parts for MS3470W16-26BY
RES SMD 143 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 8A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
OSC XO 95.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN HDR 1.25MM TIN 9POS SMD R/A datasheet.pdf
FIBER ARRAY TRAY,BLACK datasheet.pdf
RES CHAS MNT 330 OHM 5% 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf