TE Connectivity Deutsch Connectors MS3470W16-26BZ
MS3470W16-26BZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3470W16-26BZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT
Datasheet Download
MS3470W16-26BZ.pdf
Availability of MS3470W16-26BZ
QUANTITY
MS3470W16-26BZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470W16-26BZ
Internal Part NumberEIS-MS3470W16-26BZ
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470W16-26BZ
Related LinksMS3470W, MS3470W16-26BZ Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3470W16-26BZ Details Description
Related parts for MS3470W16-26BZ
CAP ALUM 11000UF 35V SCREW datasheet.pdf