ITT Cannon, LLC MS3470W16-26PY
MS3470W16-26PY picture photo
Mfg. Part Number
MS3470W16-26PY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3470W16-26PY.pdf
Availability of MS3470W16-26PY
QUANTITY
MS3470W16-26PY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470W16-26PY
Internal Part NumberEIS-MS3470W16-26PY
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II, PV
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470W16-26PY
Related LinksMS3470W, MS3470W16-26PY Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3470W16-26PY Details Description
Related parts for MS3470W16-26PY
CONN HEADR BRKWAY .100 54POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 1UF 35V X5R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
DUO-TYNE FLG HSG 14 POS. datasheet.pdf
OSC MEMS 62.208MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.6KOHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 5.23K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf