TE Connectivity Deutsch Connectors MS3470W16-26SW-LC
MS3470W16-26SW-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3470W16-26SW-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT
Datasheet Download
MS3470W16-26SW-LC.pdf
Availability of MS3470W16-26SW-LC
QUANTITY
MS3470W16-26SW-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470W16-26SW-LC
Internal Part NumberEIS-MS3470W16-26SW-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470W16-26SW-LC
Related LinksMS3470W1, MS3470W16-26SW-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3470W16-26SW-LC Details Description
Related parts for MS3470W16-26SW-LC
IC NVSRAM 1MBIT 70NS 34PCM datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 1.5GHZ 1295FCBGA datasheet.pdf
CONN PWR PLUG DC 2.5X5.5 8A MOD datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 5COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
BARBED FASTENER 0.340" NYLON BLK datasheet.pdf
HEADER WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 1.8UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf