Amphenol Aerospace Operations MS3470W18-30SZ
MS3470W18-30SZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3470W18-30SZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 30POS WALL MNT SCKT
Datasheet Download
MS3470W18-30SZ.pdf
Availability of MS3470W18-30SZ
QUANTITY
MS3470W18-30SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470W18-30SZ
Internal Part NumberEIS-MS3470W18-30SZ
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions30
Shell Size - Insert18-30
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470W18-30SZ
Related LinksMS3470W, MS3470W18-30SZ Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3470W18-30SZ Details Description
Related parts for MS3470W18-30SZ
CONN HEADER VERT .100 40POS 30AU datasheet.pdf
GDT 90V 20% 15KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
MOUNT CIRCULAR TO5 0.021" datasheet.pdf
PELTIER MOD 20 X 3.6MM 4.0A INP datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 80V SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.75 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 3KV Y5S RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 5% 1/5W 0402 datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf