Amphenol Aerospace Operations MS3470W20-24SY
MS3470W20-24SY picture photo
Mfg. Part Number
MS3470W20-24SY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24POS WALL MNT SCKT
Datasheet Download
MS3470W20-24SY.pdf
Availability of MS3470W20-24SY
QUANTITY
MS3470W20-24SY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470W20-24SY
Internal Part NumberEIS-MS3470W20-24SY
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert20-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470W20-24SY
Related LinksMS3470W, MS3470W20-24SY Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3470W20-24SY Details Description
Related parts for MS3470W20-24SY
IC ABT OCT TRANSP LATCH 20SO datasheet.pdf
SOCKET TRANSITION 8SOIC 150/208 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 650MA 560 MOHM datasheet.pdf
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC DO15 datasheet.pdf
DC/DC CONVERT DUAL 24V 5.1A datasheet.pdf
CAP CER 8PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 3W DO216AA datasheet.pdf
DISPLAY VGA 640 X 480 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE SKT datasheet.pdf
OSC XO 6.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf