Amphenol Aerospace Operations MS3470W20-41AW
MS3470W20-41AW picture photo
Mfg. Part Number
MS3470W20-41AW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 41POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
MS3470W20-41AW.pdf
Availability of MS3470W20-41AW
QUANTITY
MS3470W20-41AW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470W20-41AW
Internal Part NumberEIS-MS3470W20-41AW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470W20-41AW
Related LinksMS3470W, MS3470W20-41AW Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3470W20-41AW Details Description
Related parts for MS3470W20-41AW
BATT PK 15.0V AA SIZE CARBN ZINC datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 3ST DUAL 20BGA datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 9.53KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC CTLR HOT SWAP DUAL 24-QFN datasheet.pdf
RES 39.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 698 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 112POS .050 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V datasheet.pdf