TE Connectivity Deutsch Connectors MS3470W20-41B
MS3470W20-41B picture photo
Mfg. Part Number
MS3470W20-41B
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT
Datasheet Download
MS3470W20-41B.pdf
Availability of MS3470W20-41B
QUANTITY
MS3470W20-41B Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470W20-41B
Internal Part NumberEIS-MS3470W20-41B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470W20-41B
Related LinksMS3470, MS3470W20-41B Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3470W20-41B Details Description
Related parts for MS3470W20-41B
CONN HEADER .100 SINGL STR 4POS datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 500MW SOD523 datasheet.pdf
TV 15C 14#20 1#16 PIN PLUG datasheet.pdf
64000UF 30V 76X143 85C ST datasheet.pdf