Amphenol Aerospace Operations MS3470W22-32SW
MS3470W22-32SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3470W22-32SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS WALL MNT SCKT
Datasheet Download
MS3470W22-32SW.pdf
Availability of MS3470W22-32SW
QUANTITY
MS3470W22-32SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470W22-32SW
Internal Part NumberEIS-MS3470W22-32SW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert22-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470W22-32SW
Related LinksMS3470W, MS3470W22-32SW Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3470W22-32SW Details Description
Related parts for MS3470W22-32SW
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 5.6MH 46MA 69.6 OHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
RES 536K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 1.1VA THRU HOLE datasheet.pdf
9 P MA PCR_SOLDER_S4_4-40 UNC FI datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 14POS datasheet.pdf