ITT Cannon, LLC MS3470W24-19BW
MS3470W24-19BW picture photo
Mfg. Part Number
MS3470W24-19BW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 19POS SKT WALL MNT
Datasheet Download
MS3470W24-19BW.pdf
Availability of MS3470W24-19BW
QUANTITY
MS3470W24-19BW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470W24-19BW
Internal Part NumberEIS-MS3470W24-19BW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II, PV
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470W24-19BW
Related LinksMS3470W, MS3470W24-19BW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3470W24-19BW Details Description
Related parts for MS3470W24-19BW
IC OPAMP CHOPPER 2MHZ 10VSSOP datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 5V datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A DDPAK datasheet.pdf
RES SMD 169K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LVR SPDT 5A PCB datasheet.pdf
LED Z-POWER GREEN 525NM CERM SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA SOD123 datasheet.pdf
DISTRIBUTOR SURGE PROTECTION datasheet.pdf
CABLE 9POS .100 JUMPER 8 INCH datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 100A AC/DC datasheet.pdf
900UF 20V 20X43 105C AXI datasheet.pdf