TE Connectivity Deutsch Connectors MS3470W24-61AZ
MS3470W24-61AZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3470W24-61AZ
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN
Datasheet Download
MS3470W24-61AZ.pdf
Availability of MS3470W24-61AZ
QUANTITY
MS3470W24-61AZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470W24-61AZ
Internal Part NumberEIS-MS3470W24-61AZ
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470W24-61AZ
Related LinksMS3470W, MS3470W24-61AZ Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3470W24-61AZ Details Description
Related parts for MS3470W24-61AZ
CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5V +/-12V 24V 130W datasheet.pdf
OSC XO 40.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 22 OHM 5% 1500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS PIN datasheet.pdf
24+24 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS INLINE SKT M23 datasheet.pdf