Amphenol Aerospace Operations MS3470W8-98SLC
MS3470W8-98SLC picture photo
Mfg. Part Number
MS3470W8-98SLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 3POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
MS3470W8-98SLC.pdf
Availability of MS3470W8-98SLC
QUANTITY
MS3470W8-98SLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470W8-98SLC
Internal Part NumberEIS-MS3470W8-98SLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions3
Shell Size - Insert8-98
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470W8-98SLC
Related LinksMS3470W, MS3470W8-98SLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3470W8-98SLC Details Description
Related parts for MS3470W8-98SLC
IDC CABLE - MKR30K/MC34G/MPD30K datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS 1MM DIP SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 17-16POS R/A CPC SER 1 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 28A 5X6DFN datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.079" (2.00mm) Tin Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES 246 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100" datasheet.pdf
LAM STEEL PADLOCK 2 BLA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf