Amphenol Aerospace Operations MS3471A20-16S
MS3471A20-16S picture photo
Mfg. Part Number
MS3471A20-16S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS STRAIGHT SCKT
Datasheet Download
MS3471A20-16S.pdf
Availability of MS3471A20-16S
QUANTITY
MS3471A20-16S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3471A20-16S
Internal Part NumberEIS-MS3471A20-16S
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3471A20-16S
Related LinksMS3471, MS3471A20-16S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3471A20-16S Details Description
Related parts for MS3471A20-16S
TRIMMER 1M OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES SMD 17.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 PVC 13.46MM datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DDR3 240P SMT ASSY datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 400 CLBs, 7000 Gates, 125MHz, CMOS, CPGA191 IC datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 320 CLBs, 5000 Gates, 227MHz, CMOS, PQCC84 IC datasheet.pdf