Amphenol Aerospace Operations MS3471A20-41S
MS3471A20-41S picture photo
Mfg. Part Number
MS3471A20-41S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS STRAIGHT SCKT
Datasheet Download
MS3471A20-41S.pdf
Availability of MS3471A20-41S
QUANTITY
MS3471A20-41S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3471A20-41S
Internal Part NumberEIS-MS3471A20-41S
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3471A20-41S
Related LinksMS3471, MS3471A20-41S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3471A20-41S Details Description
Related parts for MS3471A20-41S
IC A/D CONV 8BIT HI-SPEED 20-DIP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 16POS STRGHT PINS datasheet.pdf
VARISTOR 108V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
PLUG BANANA RETRACT SHROUD WHITE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
FASTENER HOOK 2"X50YD BEIGE datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 1.5W DO214AC datasheet.pdf
CONN FPC VERT 12POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
470UF 250V 40X40MM 85C 15000H datasheet.pdf