TE Connectivity Deutsch Connectors MS3471L12-8AY
MS3471L12-8AY picture photo
Mfg. Part Number
MS3471L12-8AY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT INLINE 8POS PIN
Datasheet Download
MS3471L12-8AY.pdf
Availability of MS3471L12-8AY
QUANTITY
MS3471L12-8AY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3471L12-8AY
Internal Part NumberEIS-MS3471L12-8AY
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions8
Shell Size - Insert12-8
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3471L12-8AY
Related LinksMS3471, MS3471L12-8AY Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3471L12-8AY Details Description
Related parts for MS3471L12-8AY
BATTERY VRLA 12V 12.0AH datasheet.pdf
CAP CER 22PF 2KV NP0 1210 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 500V NP0 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CABLE 3COND 20AWG GRAY 500' datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf