TE Connectivity Deutsch Connectors MS3471L12-8PY-LC
MS3471L12-8PY-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3471L12-8PY-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT INLINE 8POS PIN
Datasheet Download
MS3471L12-8PY-LC.pdf
Availability of MS3471L12-8PY-LC
QUANTITY
MS3471L12-8PY-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3471L12-8PY-LC
Internal Part NumberEIS-MS3471L12-8PY-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions8
Shell Size - Insert12-8
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3471L12-8PY-LC
Related LinksMS3471L1, MS3471L12-8PY-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3471L12-8PY-LC Details Description
Related parts for MS3471L12-8PY-LC
IC LCD DRIVER CMOS 32SEG 44PLCC datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C UNSHIELDED datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS .156 BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC JK TYPE NEG TRG DUAL 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 0.075 OHM 5% 1/8W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 28.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 11K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
POT 5 OHM 12.5W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS STRGHT SKT datasheet.pdf