TE Connectivity Deutsch Connectors MS3471L14-12PW-LC
MS3471L14-12PW-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3471L14-12PW-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT INLINE 12POS PIN
Datasheet Download
MS3471L14-12PW-LC.pdf
Availability of MS3471L14-12PW-LC
QUANTITY
MS3471L14-12PW-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3471L14-12PW-LC
Internal Part NumberEIS-MS3471L14-12PW-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (4), 20 (8)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3471L14-12PW-LC
Related LinksMS3471L1, MS3471L14-12PW-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3471L14-12PW-LC Details Description
Related parts for MS3471L14-12PW-LC
CAP FILM 160UF 10% 1.2KVDC SCREW datasheet.pdf
IC SRAM 128KBIT 20NS 84PGA datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG BLUE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
SEALED AERO SWITCH datasheet.pdf
RES 14.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
INK RIBBON datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 110 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf