TE Connectivity Deutsch Connectors MS3471L14-12PW
MS3471L14-12PW picture photo
Mfg. Part Number
MS3471L14-12PW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 12POS INLINE PIN
Datasheet Download
MS3471L14-12PW.pdf
Availability of MS3471L14-12PW
QUANTITY
MS3471L14-12PW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3471L14-12PW
Internal Part NumberEIS-MS3471L14-12PW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3471L14-12PW
Related LinksMS3471L, MS3471L14-12PW Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3471L14-12PW Details Description
Related parts for MS3471L14-12PW
RES SMD 243 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ENDPLATE AP SAK 16 PA BEIGE datasheet.pdf
CONN RECPT 160POS .8MM DL SMT datasheet.pdf
CONN TERM BLK 2POS 3.5MM R/A BK datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
CONN N JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf