TE Connectivity Deutsch Connectors MS3471L14-15PZ
MS3471L14-15PZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3471L14-15PZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 15POS INLINE PIN
Datasheet Download
MS3471L14-15PZ.pdf
Availability of MS3471L14-15PZ
QUANTITY
MS3471L14-15PZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3471L14-15PZ
Internal Part NumberEIS-MS3471L14-15PZ
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3471L14-15PZ
Related LinksMS3471L, MS3471L14-15PZ Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3471L14-15PZ Details Description
Related parts for MS3471L14-15PZ
JUMPER-H2730TR/C2016W/H2730TR 6" datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.4KV 25A datasheet.pdf
IC DIFF LINE DRIVER H-S 16-SOIC datasheet.pdf
TOOL EXTRACTION datasheet.pdf
F6 TOOL 1 1/2" datasheet.pdf
CAP CER 4PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 51PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
D-SUB FILTER 37POS IP67 datasheet.pdf