ITT Cannon, LLC MS3471L14-15SX
MS3471L14-15SX picture photo
Mfg. Part Number
MS3471L14-15SX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 15POS CBL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3471L14-15SX.pdf
Availability of MS3471L14-15SX
QUANTITY
MS3471L14-15SX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3471L14-15SX
Internal Part NumberEIS-MS3471L14-15SX
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II, PV
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3471L14-15SX
Related LinksMS3471L, MS3471L14-15SX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3471L14-15SX Details Description
Related parts for MS3471L14-15SX
IC HEX INVERTER 14-SOIC datasheet.pdf
C/A,MPO-MPO,24F,50/125 XG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 5.49 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 120K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 13C M18 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CAP FILM 0.16UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf