TE Connectivity Deutsch Connectors MS3471L16-23B
MS3471L16-23B picture photo
Mfg. Part Number
MS3471L16-23B
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT INLINE 23POS SCKT
Datasheet Download
MS3471L16-23B.pdf
Availability of MS3471L16-23B
QUANTITY
MS3471L16-23B Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3471L16-23B
Internal Part NumberEIS-MS3471L16-23B
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (22)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3471L16-23B
Related LinksMS3471, MS3471L16-23B Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3471L16-23B Details Description
Related parts for MS3471L16-23B
CONN MCX JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
IC GATE ULP-A UNIV 2INP 6-MCRPAK datasheet.pdf
CONN MOD JACK 4P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 976K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf