TE Connectivity Deutsch Connectors MS3471L16-23SX
MS3471L16-23SX picture photo
Mfg. Part Number
MS3471L16-23SX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 23POS INLINE SCKT
Datasheet Download
MS3471L16-23SX.pdf
Availability of MS3471L16-23SX
QUANTITY
MS3471L16-23SX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3471L16-23SX
Internal Part NumberEIS-MS3471L16-23SX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3471L16-23SX
Related LinksMS3471L, MS3471L16-23SX Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3471L16-23SX Details Description
Related parts for MS3471L16-23SX
DIODE SCHOTTKY 60V 10A TO220AC datasheet.pdf
CBL RIBN 26COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
ADC 12BIT 5MSPS SMPL/HLD 32-LQFP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 50MHZ 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 592MA 200 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 300K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf