Amphenol Aerospace Operations MS3471L18-11BX
MS3471L18-11BX picture photo
Mfg. Part Number
MS3471L18-11BX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 11POS INLINE SKT
Datasheet Download
MS3471L18-11BX.pdf
Availability of MS3471L18-11BX
QUANTITY
MS3471L18-11BX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3471L18-11BX
Internal Part NumberEIS-MS3471L18-11BX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3471L18-11BX
Related LinksMS3471L, MS3471L18-11BX Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3471L18-11BX Details Description
Related parts for MS3471L18-11BX
HOOK-UP STRND 24AWG RED 100' datasheet.pdf
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC DO204AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 3.5NS 256FTBG datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 5.1A 50 MOHM TH datasheet.pdf
RES 381.64 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.8KV 165A D2 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN DIN RCPT 64POS datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 15.36MHZ CMOS SMD datasheet.pdf