Amphenol Aerospace Operations MS3471L18-32PW
MS3471L18-32PW picture photo
Mfg. Part Number
MS3471L18-32PW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS STRAIGHT PINS
Datasheet Download
MS3471L18-32PW.pdf
Availability of MS3471L18-32PW
QUANTITY
MS3471L18-32PW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3471L18-32PW
Internal Part NumberEIS-MS3471L18-32PW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3471L18-32PW
Related LinksMS3471L, MS3471L18-32PW Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3471L18-32PW Details Description
Related parts for MS3471L18-32PW
BATTERY PACK NICAD 7.2V 600MAH datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 3.5MM 8POS PCB datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 16-SOIC datasheet.pdf
IC CROSSPOINT SWITCH 8X4 48TQFP datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 40A 600VAC datasheet.pdf
Connector Socket 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
TVS DIODE 214VWM 344VC DO-214AA datasheet.pdf
CTV 128C 128#22D PIN J/N RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
RELAY SSR 600V 20A DIN RAIL datasheet.pdf