Amphenol Aerospace Operations MS3471L20-16B
MS3471L20-16B picture photo
Mfg. Part Number
MS3471L20-16B
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 16POS INLINE SKT
Datasheet Download
MS3471L20-16B.pdf
Availability of MS3471L20-16B
QUANTITY
MS3471L20-16B Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3471L20-16B
Internal Part NumberEIS-MS3471L20-16B
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3471L20-16B
Related LinksMS3471, MS3471L20-16B Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3471L20-16B Details Description
Related parts for MS3471L20-16B
SCREWDRIVER HEX 1/16" 5.71" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 7.5A 115V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23 datasheet.pdf
4MM SAFETY JACK SHORT PIN PANEL datasheet.pdf
TV 28C 26#20 2#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf