TE Connectivity Deutsch Connectors MS3471L20-39SZ-LC
MS3471L20-39SZ-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3471L20-39SZ-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT INLINE 39POS SCKT
Datasheet Download
MS3471L20-39SZ-LC.pdf
Availability of MS3471L20-39SZ-LC
QUANTITY
MS3471L20-39SZ-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3471L20-39SZ-LC
Internal Part NumberEIS-MS3471L20-39SZ-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3471L20-39SZ-LC
Related LinksMS3471L2, MS3471L20-39SZ-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3471L20-39SZ-LC Details Description
Related parts for MS3471L20-39SZ-LC
IC 16-BIT STER D/A 28-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 35A 100V GBPCW datasheet.pdf
RES 208K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf