TE Connectivity Deutsch Connectors MS3471L20-41SW-LC
MS3471L20-41SW-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3471L20-41SW-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT INLINE 41POS SCKT
Datasheet Download
MS3471L20-41SW-LC.pdf
Availability of MS3471L20-41SW-LC
QUANTITY
MS3471L20-41SW-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3471L20-41SW-LC
Internal Part NumberEIS-MS3471L20-41SW-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3471L20-41SW-LC
Related LinksMS3471L2, MS3471L20-41SW-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3471L20-41SW-LC Details Description
Related parts for MS3471L20-41SW-LC
RES CHAS MNT 18 OHM 5% 5W datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 70NS 32PLCC datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 12-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED MOD 2750LM 26.6X170MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 2W SMBG datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 1% 3W 3637 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
BOX RCPT HSG 30 POS 100 CL datasheet.pdf
CAP FILM 0.022 UF 10% 1600VDC datasheet.pdf