TE Connectivity Deutsch Connectors MS3471L22-12S
MS3471L22-12S picture photo
Mfg. Part Number
MS3471L22-12S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 12POS INLINE SCKT
Datasheet Download
MS3471L22-12S.pdf
Availability of MS3471L22-12S
QUANTITY
MS3471L22-12S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3471L22-12S
Internal Part NumberEIS-MS3471L22-12S
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert22-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3471L22-12S
Related LinksMS3471, MS3471L22-12S Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3471L22-12S Details Description
Related parts for MS3471L22-12S
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 31POS datasheet.pdf
RES SMD 0.018 OHM 5% 1.33W 2512 datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 6POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHWHEEL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
CAP FILM 0.8UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 120V datasheet.pdf