TE Connectivity Deutsch Connectors MS3471L22-55SY
MS3471L22-55SY picture photo
Mfg. Part Number
MS3471L22-55SY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS INLINE SCKT
Datasheet Download
MS3471L22-55SY.pdf
Availability of MS3471L22-55SY
QUANTITY
MS3471L22-55SY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3471L22-55SY
Internal Part NumberEIS-MS3471L22-55SY
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3471L22-55SY
Related LinksMS3471L, MS3471L22-55SY Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3471L22-55SY Details Description
Related parts for MS3471L22-55SY
TRANS PNP 30V 3A TO-220 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 10NS 44TSOP datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP 22-28AWG datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 14.21"L X 4.88"W datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 600W datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 1POS STR datasheet.pdf
MI 8DO-S SUBD 15S CONNECTOR datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 8A 125V datasheet.pdf