TE Connectivity Deutsch Connectors MS3471L24-31PW
MS3471L24-31PW picture photo
Mfg. Part Number
MS3471L24-31PW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 31POS INLINE PIN
Datasheet Download
MS3471L24-31PW.pdf
Availability of MS3471L24-31PW
QUANTITY
MS3471L24-31PW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3471L24-31PW
Internal Part NumberEIS-MS3471L24-31PW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions31
Shell Size - Insert24-31
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3471L24-31PW
Related LinksMS3471L, MS3471L24-31PW Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3471L24-31PW Details Description
Related parts for MS3471L24-31PW
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 100V X7R 2220 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG WHITE 100' datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf