ITT Cannon, LLC MS3471W14-19P
MS3471W14-19P picture photo
Mfg. Part Number
MS3471W14-19P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS CBL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3471W14-19P.pdf
Availability of MS3471W14-19P
QUANTITY
MS3471W14-19P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3471W14-19P
Internal Part NumberEIS-MS3471W14-19P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II, PV
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3471W14-19P
Related LinksMS3471, MS3471W14-19P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3471W14-19P Details Description
Related parts for MS3471W14-19P
RELAY REED SPST 500MA 12V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
OSC XO 33.3333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST 15A 125V datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V 9A/7A SOP datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC 1M datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 35A 480VAC datasheet.pdf