Amphenol Aerospace Operations MS3471W18-30BZ
MS3471W18-30BZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3471W18-30BZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 30POS INLINE SKT
Datasheet Download
MS3471W18-30BZ.pdf
Availability of MS3471W18-30BZ
QUANTITY
MS3471W18-30BZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3471W18-30BZ
Internal Part NumberEIS-MS3471W18-30BZ
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions30
Shell Size - Insert18-30
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (29)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3471W18-30BZ
Related LinksMS3471W, MS3471W18-30BZ Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3471W18-30BZ Details Description
Related parts for MS3471W18-30BZ
RES SMD 3.24K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 212PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC EPROM UV 8MBIT 90NS 32CDIP datasheet.pdf
SLDSW 5A 0.5M PLAIN79215740 datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND datasheet.pdf
DIODE PIN HMIC SURMOUNT datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 5% 1/5W 0402 datasheet.pdf