Amphenol Aerospace Operations MS3471W18-30PY
MS3471W18-30PY picture photo
Mfg. Part Number
MS3471W18-30PY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 30POS STRAIGHT PINS
Datasheet Download
MS3471W18-30PY.pdf
Availability of MS3471W18-30PY
QUANTITY
MS3471W18-30PY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3471W18-30PY
Internal Part NumberEIS-MS3471W18-30PY
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions30
Shell Size - Insert18-30
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3471W18-30PY
Related LinksMS3471W, MS3471W18-30PY Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3471W18-30PY Details Description
Related parts for MS3471W18-30PY
FILTER POWER LINE EMI 20A SCREW datasheet.pdf
CONN SOCKET 2-FB 180POS 5ROW datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.187" (4.75mm) Solder datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 12VIN 12VOUT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 38TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC PCI SW 48LANE 12PORT 676BGA datasheet.pdf
CONN HEADER 55POS .100 L.104 datasheet.pdf