Amphenol Aerospace Operations MS3471W18-32SZ
MS3471W18-32SZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3471W18-32SZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS STRAIGHT SCKT
Datasheet Download
MS3471W18-32SZ.pdf
Availability of MS3471W18-32SZ
QUANTITY
MS3471W18-32SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3471W18-32SZ
Internal Part NumberEIS-MS3471W18-32SZ
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3471W18-32SZ
Related LinksMS3471W, MS3471W18-32SZ Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3471W18-32SZ Details Description
Related parts for MS3471W18-32SZ
RES SMD 14 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
IC USB-10/100/1K ETH CTRL 56QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf