TE Connectivity Deutsch Connectors MS3471W20-16PW-LC
MS3471W20-16PW-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3471W20-16PW-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT INLINE 16POS PIN
Datasheet Download
MS3471W20-16PW-LC.pdf
Availability of MS3471W20-16PW-LC
QUANTITY
MS3471W20-16PW-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3471W20-16PW-LC
Internal Part NumberEIS-MS3471W20-16PW-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3471W20-16PW-LC
Related LinksMS3471W2, MS3471W20-16PW-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3471W20-16PW-LC Details Description
Related parts for MS3471W20-16PW-LC
IC MPU MPC85XX 667MHZ 783FCBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DAS 14BIT 2X4CH 36-SSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 412K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf