TE Connectivity Deutsch Connectors MS3471W20-39PY-LC
MS3471W20-39PY-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3471W20-39PY-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT INLINE 39POS PIN
Datasheet Download
MS3471W20-39PY-LC.pdf
Availability of MS3471W20-39PY-LC
QUANTITY
MS3471W20-39PY-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3471W20-39PY-LC
Internal Part NumberEIS-MS3471W20-39PY-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3471W20-39PY-LC
Related LinksMS3471W2, MS3471W20-39PY-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3471W20-39PY-LC Details Description
Related parts for MS3471W20-39PY-LC
IC SWITCH RF N-CH 25V 10MA TO-92 datasheet.pdf
IC DUAL UART 64BYTE 32HVQFN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC 8SOIC datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONN IDC 8POS 2.54MM 28AWG TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 6COL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 180V 200MA SOT23 datasheet.pdf